Connect with us

Hi, what are you looking for?

Inwestowanie

Czy BITCOIN to pieniądz?

Czy BITCOIN to pieniądz?

Pojęcie kryptowalut, a szczególnie Bitcoina to na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo gorący temat, który elektryzuje miliony osób na całym świecie. Cyfrowe waluty szturmem wdarły się na rynki finansowe, pozwalając na osiąganie ponadprzeciętnych zysków inwestorom, którzy gotowi byli podczas pierwszych lat istnienia kryptowaluty zainwestować w nią swoje pieniądze. Jednak pod pojęciem Bitcoina czy kryptowalut mieści się znacznie więcej niż tylko cyfrowa waluta. Czy w takim razie można uznać Bitcoina za pieniądz?

Definicja pieniądza zgodna z teorią ekonomii

     By odpowiedzieć sobie na to z pozoru łatwe pytanie, na początku musimy przyjrzeć się definicji pieniądza. Czym jest pieniądz? Próżno nam szukać jednoznacznej definicji pieniądza. Klasycy ekonomii starają się określić sztywne ramy, definiując pieniądz jako aktywo, które niejako przechowuje siłę nabywczą.

     Wraz z upływem czasu określenie pieniądza przyjmuje nowe formy. Jedna z najbardziej uniwersalnych teorii, opublikowanych przez M.S. Mishkina brzmi “Pieniądzem jest wszystko, co powszechnie akceptuje się jako zapłatę za dobra i usługi”. Można śmiało stwierdzić, że jest to ogólny, acz trafny opis tego, czym jest pieniądz w dzisiejszym świecie. Państwa, a za nimi Banki Centralne nadały pieniądzom funkcję płatniczą, co spotyka się ze społeczną akceptacją oraz zaufaniem. Czy zatem, biorąc pod uwagę takie określenie, można uznać Bitcoina za pieniądz? 

Czym jest bitcoin?

     Ostatnie lata to dynamiczny wzrost znaczenia kryptowalut w świecie finansów. Czym dokładnie są kryptowaluty i bitcoin? To nieregulowany pieniądz cyfrowy, będący ekwiwalentem wartości pieniężnej, podobnie jak inne instrumenty finansowe. W zależności od kryteriów przyjętych jako definicja pieniądza bitcoina możemy, lecz nie musimy na ten moment nazywać pieniądzem. Z jednej strony jest to środek, który może posłużyć do płatności za dobra i usługi. Jednak wcześniej przytoczona definicja używa słowa klucza “powszechnie”. Na ten moment, mimo gigantycznego zainteresowania rynkiem kryptowalut, nie możemy nazwać go powszechnym. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższych kilku lat bitcoin, czy inne kryptowaluty będą tak samo akceptowalnym środkiem płatniczym, co tradycyjna waluta.

     Co więcej, Banki Centralne kilku krajów (między innymi Chiny), planują wprowadzenie własnej kryptowaluty, która w swoim założeniu ma być zamiennikiem tradycyjnych Juanów i stawić czoła problemowi coraz mniejszej akceptowalności gotówki podczas transakcji handlowych.

Czy bitcoin to inwestycja, która może się opłacać? 

     Bitcoin to jedynie czubek góry kryptowalut, które w zeszłym roku odniosły spektakularny sukces rynkowy, biorąc pod uwagę wzrost wartości. Rok 2020 udowodnił, że kryptowaluty to inwestycja odporna na międzynarodowe kryzysy gospodarcze. Zdaniem ekspertów obecna wycena największej z kryptowalut to zaledwie początek prawdziwych wzrostów, które mogą nas czekać w nadchodzących latach. Potwierdzeniem tej tezy może być duże zainteresowanie największych światowych firm, które sukcesywnie skupują Bitcoina, zwiększając jego wartość. 

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Sticky Post

Temat pieniędzy od zawsze budzi duże emocje. I trudno się temu dziwić. Czy tego chcemy, czy nie, pieniądze odgrywają w naszym życiu bardzo ważną...

Inwestowanie w nieruchomości

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce należy do rozwiniętych, jednak ciągle posiada ogromny potencjał wzrostu. Jego dojrzałość polega zarówno na istniejącym dużym wolumenie powierzchni biurowych,...

Sticky Post

Sieciowy sklep spożywczy, przedszkole, apteka lub drogeria to najbardziej przystępna forma inwestowania w nieruchomości komercyjne. Dzięki takiej inwestycji można, przy stosunkowo niewielkich nakładach, uzyskać...

Inwestowanie w nieruchomości

Zakup dodatkowego mieszkania na wynajem jest postrzegany jako źródło dochodu pasywnego, dostępne nawet dla osób spłacających już jeden kredyt na swoje lokum. Inwestując wkład...