Connect with us

Hi, what are you looking for?

Obligacje Skarbowe

Obligacje skarbowe – zarabianie na pożyczaniu swoich pieniędzy Państwu

obligacja skarbowa
obligacja skarbowa

Decydując się na oszczędzanie pieniędzy, większość z nas w pierwszej kolejności myśli o lokatach terminowych oraz kontach oszczędnościowych. Jednak oprocentowanie tych produktów w żadnym wypadku nie zachęca. Istnieje jednak kilka alternatyw, z których jedną z najatrakcyjniejszych jest inwestycja w obligacje skarbowe. Czym dokładnie są obligacja, jak możemy je kupić i ile możemy na tym zarobić?

Czym są obligacje skarbowe i bony skarbowe?

     Obligacje to instrument finansowy, w którym jedna strona bierze środki w ramach pożyczki od drugiej strony. Jako zabezpieczenie tych środków, strona przyjmująca pieniądze emituje i przekazuje pożyczkodawcy obligację. Obligacja to papier dłużny, który ma swoją wartość. W ramach tej umowy emitent obligacji umawia się z pożyczkodawcą na odkup obligacji za pożyczoną kwotę plus odsetki. 

     Najpopularniejszym rodzajem obligacji są obligacje skarbowe, które powszechnie uważane są za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania pieniędzy. Dlaczego? Pożyczając pieniądze Państwu, a dokładnie Skarbowi Państwa, nikt nie bierze pod uwagę scenariusza, że stanie się ono niewypłacalne. Dlatego pożyczkodawca może być pewny otrzymania swoich oszczędności wraz z odsetkami. Równie popularnym instrumentem dłużnym są bony skarbowe, które emitowane są na bardzo krótki czas, od 1 do 52 tygodni. 

Na czym polega zakup obligacji?

      Zakup obligacji jest niezmiernie prosty. Dłużne papiery skarbowe możemy nabyć za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, serwisu internetowego lub bezpośrednio w placówce banku PKO BP. Jedyny dylemat, jaki powstaje to wybór pomiędzy obligacjami o różnych terminach zapadalności.

     W ofercie Skarbu Państwa do wyboru mamy obligacje 3-miesięczne, 2-letnie, 3-letnie, 4-letnie, 6-letnie, 10-letnie, ale również 12-letnie. Im dłuższy okres inwestycji, tym oprocentowanie inwestycji bardziej atrakcyjne. Dla przykładu obligacje 2-letnie to zysk rzędu 1%, podczas gdy inwestycja 12-letnia da nam zysk w wysokości 2%. 

Dlaczego rządy emitują obligacje ?

     Jak powszechnie wiadomo, głównym źródłem przychodów Państwa są wpływy z tytułu podatku. Jednak z roku na rok ulegają one zmianom, co ma wpływ na potencjalny deficyt finansowy, czyli nadwyżkę kosztów Państwa nad jego przychodami. Gdy w kasie brakuje środków na pokrycie bieżących wydatków, nie pozostaje nic innego, jak te pieniądze pożyczyć. Dlatego też emitowane są obligacje skarbowe – rząd zaciąga długu swoich obywateli z obietnicą zwrotu środków w określonym czasie.

Ile obligacji skarbowych wyemitowano w 2020 roku

     Obligacje skarbowe to obecnie jedno a najatrakcyjniejszych rozwiązań w obszarze gromadzenia oszczędności i pomnażania kapitału. Dlatego nie dziwi fakt, że z roku na rok padają rekordy w wartości emisji rządowych obligacji. Rok 2020 również był pod tym względem najlepszy. Suma emisji przekroczyła wartość 28,4 mld złotych. 

Czytaj także : Jak kupić Obligacje Skarbu Państwa ?

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Sticky Post

Temat pieniędzy od zawsze budzi duże emocje. I trudno się temu dziwić. Czy tego chcemy, czy nie, pieniądze odgrywają w naszym życiu bardzo ważną...

Inwestowanie w nieruchomości

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce należy do rozwiniętych, jednak ciągle posiada ogromny potencjał wzrostu. Jego dojrzałość polega zarówno na istniejącym dużym wolumenie powierzchni biurowych,...

Sticky Post

Sieciowy sklep spożywczy, przedszkole, apteka lub drogeria to najbardziej przystępna forma inwestowania w nieruchomości komercyjne. Dzięki takiej inwestycji można, przy stosunkowo niewielkich nakładach, uzyskać...

Inwestowanie w nieruchomości

Zakup dodatkowego mieszkania na wynajem jest postrzegany jako źródło dochodu pasywnego, dostępne nawet dla osób spłacających już jeden kredyt na swoje lokum. Inwestując wkład...