Connect with us

Hi, what are you looking for?

Obligacje Skarbowe

Obligacje skarbowe – zarabianie na pożyczaniu swoich pieniędzy Państwu

obligacja skarbowa
obligacja skarbowa

Decydując się na oszczędzanie pieniędzy, większość z nas w pierwszej kolejności myśli o lokatach terminowych oraz kontach oszczędnościowych. Jednak oprocentowanie tych produktów w żadnym wypadku nie zachęca. Istnieje jednak kilka alternatyw, z których jedną z najatrakcyjniejszych jest inwestycja w obligacje skarbowe. Czym dokładnie są obligacja, jak możemy je kupić i ile możemy na tym zarobić?

Czym są obligacje skarbowe i bony skarbowe?

     Obligacje to instrument finansowy, w którym jedna strona bierze środki w ramach pożyczki od drugiej strony. Jako zabezpieczenie tych środków, strona przyjmująca pieniądze emituje i przekazuje pożyczkodawcy obligację. Obligacja to papier dłużny, który ma swoją wartość. W ramach tej umowy emitent obligacji umawia się z pożyczkodawcą na odkup obligacji za pożyczoną kwotę plus odsetki. 

     Najpopularniejszym rodzajem obligacji są obligacje skarbowe, które powszechnie uważane są za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania pieniędzy. Dlaczego? Pożyczając pieniądze Państwu, a dokładnie Skarbowi Państwa, nikt nie bierze pod uwagę scenariusza, że stanie się ono niewypłacalne. Dlatego pożyczkodawca może być pewny otrzymania swoich oszczędności wraz z odsetkami. Równie popularnym instrumentem dłużnym są bony skarbowe, które emitowane są na bardzo krótki czas, od 1 do 52 tygodni. 

Na czym polega zakup obligacji?

      Zakup obligacji jest niezmiernie prosty. Dłużne papiery skarbowe możemy nabyć za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, serwisu internetowego lub bezpośrednio w placówce banku PKO BP. Jedyny dylemat, jaki powstaje to wybór pomiędzy obligacjami o różnych terminach zapadalności.

     W ofercie Skarbu Państwa do wyboru mamy obligacje 3-miesięczne, 2-letnie, 3-letnie, 4-letnie, 6-letnie, 10-letnie, ale również 12-letnie. Im dłuższy okres inwestycji, tym oprocentowanie inwestycji bardziej atrakcyjne. Dla przykładu obligacje 2-letnie to zysk rzędu 1%, podczas gdy inwestycja 12-letnia da nam zysk w wysokości 2%. 

Dlaczego rządy emitują obligacje ?

     Jak powszechnie wiadomo, głównym źródłem przychodów Państwa są wpływy z tytułu podatku. Jednak z roku na rok ulegają one zmianom, co ma wpływ na potencjalny deficyt finansowy, czyli nadwyżkę kosztów Państwa nad jego przychodami. Gdy w kasie brakuje środków na pokrycie bieżących wydatków, nie pozostaje nic innego, jak te pieniądze pożyczyć. Dlatego też emitowane są obligacje skarbowe – rząd zaciąga długu swoich obywateli z obietnicą zwrotu środków w określonym czasie.

Ile obligacji skarbowych wyemitowano w 2020 roku

     Obligacje skarbowe to obecnie jedno a najatrakcyjniejszych rozwiązań w obszarze gromadzenia oszczędności i pomnażania kapitału. Dlatego nie dziwi fakt, że z roku na rok padają rekordy w wartości emisji rządowych obligacji. Rok 2020 również był pod tym względem najlepszy. Suma emisji przekroczyła wartość 28,4 mld złotych. 

Czytaj także : Jak kupić Obligacje Skarbu Państwa ?

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like

Inwestowanie w nieruchomości

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce należy do rozwiniętych, jednak ciągle posiada ogromny potencjał wzrostu. Jego dojrzałość polega zarówno na istniejącym dużym wolumenie powierzchni biurowych,...

Sticky Post

Temat pieniędzy od zawsze budzi duże emocje. I trudno się temu dziwić. Czy tego chcemy, czy nie, pieniądze odgrywają w naszym życiu bardzo ważną...

Sticky Post

Sieciowy sklep spożywczy, przedszkole, apteka lub drogeria to najbardziej przystępna forma inwestowania w nieruchomości komercyjne. Dzięki takiej inwestycji można, przy stosunkowo niewielkich nakładach, uzyskać...

Inwestowanie w nieruchomości

Zakup dodatkowego mieszkania na wynajem jest postrzegany jako źródło dochodu pasywnego, dostępne nawet dla osób spłacających już jeden kredyt na swoje lokum. Inwestując wkład...